Pavla s Tomášem
- úvěr z předchozího vztahu

Pavlu s Tomášem oslovila naše nabídka pořízení nového bydlení v krásném rodinném domu typu Kristýna. Jejich stávající bydlení na olomouckém sídlišti bylo malé a pro plánované pořízení rodiny tedy ne zcela vyhovující.

Po výběru vhodného pozemku několik kilometrů za Olomoucí jsme se dali do přípravy podkladů pro žádost o hypotéční úvěr. A zde nastala zásadní komplikace. Tomáš nám jaksi pozapomněl (možná i záměrně :-) ) sdělit, že si z předchozího vztahu s sebou táhne břímě v podobě zesplatněného úvěru, na který má sice splátkový kalendář, nicméně status v registrech byl poměrně nekompromisní pro jakoukoliv debatu o novém financování.
Řešení postavit financování pouze na Pavlu schůdné nebylo, mohli bychom maximálně nakoupit pozemek, ale stavbu bychom již neprofinancovali. Jakákoliv možnost posílit příjmy, zapojit spolužadatele apod., byla pro klienty nereálná.

Nabídli jsme tedy klientům přeřazení do neveřejného programu Fénix, ve kterém mohli vyčkat do doby doplacení nešťastného závazku a výmazu souvisejícího záznamu v bankovním registru. V průběhu tohoto období jsme dohlíželi na dodržováním platební disciplíny, která je bezpodmínečně nutná pro následující řešení financování nového bydlení.

Hanka s Michalem
- probíhající oddlužení

Hanka s Michalem k nám přišli s přáním splnit si sen a další životní část prožít v menší Katce, jelikož se jejich dětem blížil konec studia a plánovali se osamostatnit.

Zádrhelem, na který upozornili hned při prvních jednáních, bylo však ještě stále probíhající oddlužení. To se sice již blížilo ke svému konci, nicméně po detailním prostudování jejich insolvence nebyla moc velká šance na získání hypotéky hned po jejím ukončení.
Domluvili jsme se tedy na následujícím postupu. Počkáme do ukončení oddlužení a následně se pokusíme ověřit zda bude nějaká šance na získání hypotéky. Pokud šance na získání nebude, využijí Hanka s Michalem neveřejného programu Fénix. Počkají tedy do výmazu záznamů o insolvenci, a následně již hypotéku řešit moci budeme.

Přirozeně jsme s nimi pak pečlivě sledovali jejich rodinný rozpočet, abychom období ve Fénixu využili ke spoření. To jim pak v konečném důsledku velmi pomohlo, jelikož měli naspořenou relativně zajímavou částku, kterou si snížili potřebu financování a tím vykompenzovali kratší splatnost hypotéky s o něco vyšší splátkou.

Šárka s Josefem
- doopravdy vysoký měsíční závazek

Když k nám přišli Šárka s Josefem, nebylo jejich zadání nijak obvyklé. Chtěli své dosavadní bydlení zlepšit, jelikož do stávajícího nájemního bytu sami investovali poměrně dost finančních prostředků a možnost na plánovaného odkupu bytu do osobního vlastnictví se víceméně ztrácela.

Při získání údajů o klientech, jejich výdajích, příjmech atd. však vznikla významná překážka v podobě doopravdy vysokých splátek, které klienti měli na různých závazcích. Kromě hypotéky a úvěru ze stavebního spoření měli snad všechny dostupné finanční produkty.
Dohromady jejich výdaje činily téměř 19 tis. Kč měsíčně a celkový aktuální dluh byl přes 820 tis. Kč. S ohledem na tuto skutečnost i přes poměrně slušné příjmy bez šance na získání vlastní hypotéky. Šance na posílení příjmů bohužel minimální, takže vidina nového krásného bydlení se jim začala rozplývat.

Touha po novém krásném bydlení však byla velká, stejně jako ochota pro tento sen udělat cokoliv. Proto jsme zvolili využít neveřejný program Fénix. Velmi podrobně jsme naplánovali jak se nejrychleji stávajících výdajů zbavovat, postupně jeden po druhém doplácet pomocí každé uspořené koruny. Ano bylo to velmi náročné období vyžadující perfektní finanční disciplínu, uskrovnění se a zvažování každé utracené koruny. Výsledkem však je spokojené bydlení v novém domu a dokonce i podstatně lepší rodinný rozpočet než v době nájmu v bytě.