Podlahové vytápění

Podlahové vytápění - nejvyšší standard tepla

Je spousta způsobů, kterými můžete rozvést teplo po svém domě. Každý způsob Vám přinese jinou úroveň komfortu.

  • lokální kamna v každé místnosti
  • krb s rozvodem horkého vzduchu po celém domě
  • vytápění pomocí foukaného vzduchu (klimatizace)
  • ústřední vytápění pomocí radiátorů v každé místnosti
  • podlahové vytápění pomocí elektrických topných kabelů
  • podlahové teplovodní vytápění
obrázek Podlahové vytápění

Podlahové teplovodní vytápění

Podlahové teplovodní vytápění je po celém světě považováno za nejvyšší standard, kterým můžete svůj dům vytápět.

V zahraničí domy s tímto vysokým standardem topení obvykle znamenají o 30% vyšší cenu nežli stejné domy osazené nižší úrovní topení. Například foukaným vzduchem.

Podlahové tepolovodní vytápění je standardním provedením vytápění všech domů ES.

Podlahové teplovodní vytápění Vám přinese skvělý pocit teplé podlahy. Výbornou a přesnou distribuci tepla.

Na rozdíl od jiných zdrojů rozvádí teplo po celé ploše místnosti rovnoměrně. Vytváří tak mnohem příjemnější pocit vyrovnané teploty v celé místnosti.

Podlahové vytápění také dokáže velmi přesně řídit rozdílné teploty, které v různých částech domu chcete. Typicky vyšší teplotu v koupelnách a nižší v ložnicích.

A konečně, podlahové vytápění zvyšuje celkovou tepelnou setrvačnost domu a opět tím zvyšuje pohodu života ve zděném domě.

obrázek Podlahové vytápění

Největší a snad jedinou nevýhodu teplovodního podlahového vytápění je jeho významně vyšší pořizovací cena. Pokud v Česku stavitel rodinných domů hledá úsporu nákladů na úkor budoucího komfortu a spokojenosti zákazníka, zvolí některou z alternativ. Každá však znamená značně horší řešení.

Alternativní řešení

Lokální kamna v každé místnosti

To je řešení, které se v Česku již prakticky nepoužívá. Levné pro provoz. Katastrofálně nepohodlné pro nutnost přikládat na více místech. A dnes i problematické pro nutnost revize každého komínu. Kdy více kamen znamená více komínů.

Krb s rozvodem horkého vzduchu po celém domě

To je již řešení používané a také v ES používáme někdy jako druhý zdroj tepla. Jde o teplo levné. Hodí se spíše jako druhý zdroj k občasnému příjemnému zatopení. Pokud je jediný zdroj tepla, nevyhovuje náročnost na časté přikládání a vysokou prašnost. Teplo jde rozvést do každé místnosti, již však nejdou regulovat přesné teploty. Jednoduše pokud topíte, dům rychle přetopíte. Pokud netopíte, čelíte chladu.

Vytápění pomocí foukaného vzduchu (klimatizace)

To je taková česká prasárnička. Mnozí horší stavitelé mají od rok 2020 problém se svými horšími domy splnit nároky energetického štítku. Pomohli si vytápěním tepelným čerpadlem vzduch/vzduch. Někteří méně zkušení zákazníci nedokáží rozlišovat mezi druhy tepelných čerpadel. Nevědí, že tepelné čerpadlo vzduch/vzduch vlastně znamená vytápět dům klimatizací. Tedy velmi hloupou technologií.

Takový nedobrý stavitel si vyřešil problém se štítkem a může dál stavět nedobré domy. Zvolil řešení, které je levné na pořízení. A klient má ještě pocit, že dostal tepelné čerpadlo.

Jde však o řešení nepoctivé a nedobré.

Po celém světě je topení foukaným vzduchem považováno za to nejméně komfortní. Sprosté a laciné. Domy osazené touto technologií vytápění se prodávají za významně snížené ceny. Jen v Česku bude zase chvilku trvat nežli tento trik některých stavitelů prokoukneme.

Ústřední vytápění pomocí radiátorů v každé místnosti

To může být plnohodnotné řešení Vašeho vytápění. Zvláště pokud chcete ušetřit náklady na drahý rozvod podlahového vytápění, mohou být radiátory alternativou. Radiátory přinesou teplo v místnosti obvykle do místa největšího ochlazování. Tedy nejčastěji pod okno.

Distribuce tepla tedy není rovnoměrná po celé místnosti. Cítíte někde více tepla a jinde méně. Zároveň jde o příjemné sálavé teplo. Na rozdíl od tepla foukaného, tedy o příjemný způsob vytápění.

Radiátory pak mohou narazit na problém velkých oken. Moderní domy dnes stavíme s velkými okny. A dát před velké okno radiátor se jednoduše nehodí.

Podlahové vytápění pomocí elektrických topných kabelů

Topné kabely v podlaze přinášejí výhodu podlahového vytápění, avšak za cenu vyšších provozních nákladů. Přesto u menších domů a zvláště v kombinaci s vlastní fotovoltaickou,elektrárnou, mohou být slušnou alternativou.

Hlavním důvodem použití této možnosti jsou významně nižší náklady na pořízení takového vytápění. Právě nižší pořizovací náklady mohou ospravedlnit později vyšší náklady na provoz.

Podlahové teplovodní vytápění

Vytápění jednoznačně nejvyšší úrovně. Vytápění, které Vám přinese nejlepší pocity pro život ve Vašem domě.

Nízké provozní náklady. Žádné nároky na údržbu.

A vytápění, které Vám v ES do Vašeho domu montujeme zcela standardně a bez příplatku.

obrázek Podlahové vytápění