Blog Davida Mencla

article image

Hypotéky čeká Úrokový tobogan

Úroky hypoték čeká v roce 2024 velký pokles. Větší, nežli mnozí čekají. A způsobený nejen poklesem sazby České národní banky. Překvapení vycházející z chybného pohledu. Mnozí byli překvapeni únorovým snížením sazby Centrální banky o 0,5%. Bylo to však překvapení vyvolané chybným čtením dat.

article image

Ohlédnutí za rokem 2023

Dovolte mi, milí přátelé mého Blogu, hlubší ohlédnutí za právě končícím rokem 2023. Rokem, který nebyl pro většinu z nás snadným. Rokem, který jsme nakonec zvládli lépe, nežli jsme mohli doufat. A rokem, který se v samém závěru stal pro mne rokem mimořádně smutným.

article image

Efektivita vytápění - Malý dům

Dnes se podíváme na to, čím je výhodné vytápět Váš budoucí dům. A také, zdali se vyplatí fotovoltaika, tepelné čerpadlo, případně rekuperace. A protože šlo o dlouhý text, rozdělil jsem Vám tento na tři samostatné, podle velikosti domů.

article image

Velká analýza vývoje cen rodinných domů

Obecný narativ kolem nás říká: “Dobře už bylo…” Že postavit dnes rodinný dům je mnohem těžší nežli za doby našich otců a dědů. Tak se pojďme podívat do dlouhých dat a zjistit, jak to doopravdy je.

article image

Jak financovat dům bez vlastních úspor

Setkávám se občas s nesprávným názorem, že v Česku již není možné 100% financování. Že k financování vlastního bydlení je vždy potřeba vlastních 20% úspor. S tímto omylem přicházejí i lidé jinak vzdělaní s dobrým obecným rozhledem. Pokud se i moudří pletou, pak jde o téma zjevně nepřehledné.

article image

Jak dlouho bude trvat příprava před stavbou?

Minule jsme se podívali na to, jak dlouho bude trvat stavba Vašeho domu. Dnes poznáme, jak dlouho trvá stavbu domu připravit. A jaké vlivy mohou ovlivnit tento čas. Nežli vjede bagr na Váš pozemek.

article image

Jak dlouho bude trvat stavba Vašeho domu?

Někdo se v listopadu rozhodne a v září příštího roku se stěhuje do nového domu. A jiný na svůj vysněný dům čeká třeba tři roky. Tak dnes o tom, jak dlouho se budete na svůj dům těšit Vy. Jak dlouho trvá postavit dům a co vše termíny ovlivní.

article image

Pohled za horizont zítřka

Hodně svého života věnuji přemýšlení. A často přemýšlím o budoucnosti. Umět vidět o kousek dále nežli na zítra, obvykle přináší lepší rozhodnutí a kvalitnější život. Pokud chci stavět dobré domy, potřebuji porozumět tomu, co nám čas přinese.

article image

Zpět do klidných vod – analýza cen od září 2022 do května 2023

Začínám psát Blogy na objednávku. Tentokrát pro ekonomicky zaměřené novináře o analýze cen za posledních půl roku. V mém oboru přišel čas cenových her. Výrobce materiálu zvýší cenu o 40 %, aby na stejný materiál za měsíc poskytl akční slevu 30 %.

article image

Jak ověřit stavitele Vašeho domu

Požádala mne redakce časopisu Můj dům o Blog na přání. “Napište nám Blog o tom, jak ověřit stavitele rodinného domu.“ Žádostem ctihodného časopisu, který utváří můj obor, nelze jinak než vyhovět. Dnes tedy o tom, jak si můžete prověřit svého stavitele, než mu předáte stavbu svého domu. Díl prvý: Hledejte ve výkazech.

article image

Inteligence domu

O inteligenci domů se zajímám dvacet let. Většinu systémů jsem na vlastní kůži vyzkoušel. A dlouho jsem nemohl Inteligenci svým klientům doporučit. V posledních letech se mnohé změnilo a mnohé aktuálně mění. Pokud Vás čeká cesta do vlastního domu, pak si již Inteligenci do svého domu dejte. Jen to učiňte chytře. A tom bude dnešní Blog.

article image

Jizvy na charakterech zůstanou. Hodnocení roku 2022.

Ohlédnutí za rokem 2022 bude pro mne tentokrát méně radostné, nežli bych sobě, svým kolegům a svým klientům přál. Byl to rok mimořádně těžký. Tak těžký, až stres a smutek prostoupily hluboko do nás.

article image

Kolik opravdu zaplatíte za vytápění svého domu

Jaké náklady na vytápění a ohřev vody mám dnes čekat? Vyplatí se tepelné čerpadlo? Jak se na nákladech projeví fotovoltaika? Jaké jsou rozdíly v nákladech u domů různých izolací? (štítků) Dobré otázky, na které je tak těžké najít relevantní odpovědi. A právě odpovědi na tyto otázky dnešní tématem.

article image

Známe ceny, za které se bude stavět v roce 2023

Díky stovkám hodin práce analytiků a hlavně pak mého skvělého kolegy Martina Kokeše vím to, co mnozí vědět chtějí. Za kolik se bude stavět v roce 2023. A vy čtenáři mého Blogu tuto informaci dostáváte jako úplně prví. A protože můj Blog odebírá i řada novinářů, za pár dní budete podobné informace číst i v tisku.

article image

Topit plynem nebo tepelným čerpadlem II.

Mezinárodní situace se prudce změnila. Mnozí mne tak žádáte o aktualizaci myšlenky čím ideálně topit své domy. Tak pojďme v této rozbouřené době najít pevný bod, který nám umožní klidné a uvážlivé rozhodnutí.

article image

Připravte si hypotéku chytře

Dnes o tom, proč u dobře nastavené hypotéky Vás růst sazeb nestresuje a nejspíš ani nezajímá. O tom, jak si připravit hypotéku, která bude nejlepším bankovním produktem Vašeho života.

article image

Proč čtete i negativní komentáře?

Dostanu, občas, od Vás jednoduchou otázku: „Proč můžeme vedle všech těch úspěchů číst také negativní komentáře?“ Miluji možnost jednoduchých odpovědí. Zde to však jednoduše nepůjde. Tak Vám alespoň nabídnu odpověď extrémně otevřenou.

article image

Šest důvodů, proč ceny nemovitostí neklesnou

Ekonomičtí novináři se předhánějí v předpovědích dramatického poklesu cen nemovitostí. Nechme stranou, že někteří tento pokles předpovídají již 10 let. A podívejme se, proč se mýlí dnes. Tak dnes o tom, proč cena Vaší nemovitosti neklesne a naopak dále prudce poroste.

article image

Krb, který bude fungovat a přinese štěstí

Mnozí z Vás se mne ptáte, zdali do nového domu pořídit krb. To je téma o mnoha vrstvách. Tak dnes o tom, proč většina postavených krbů jsou krby špatné. Proč je většina krbů stále vyhaslých. Jak postavit krb dobře. Jak pomocí krbu zlepšit svůj život.

article image

Svoboda rozhodnutí

Zažili jste někdy situaci, kdy se dvě velké skupiny přou a Vy víte, že pravdu nemá žádná z nich? Podobně se cítím v dnešním covidem rozděleném Česku. Dvě velké skupiny plné vzájemné nenávisti. V obou mám přátelé. A přesto vím, že antivaxeři i zastánci povinného očkování se mýlí. Omyl, je to co obě nespojitelné skupiny ve skutečnosti spojuje.

article image

Dosáhnete na svůj vlastní dům?

Jak se mění dostupnost bydlení ve vlastním rodinném domě? Proč nám nepomůže ohlížet se zpět? Kdo si má s řešením pospíšit? A jak se bude dostupnost proměňovat v horizontu dalších let?

article image

Nové energetické štítky, ze kterých nám všem bude hlava bolet

Energetický štítek je povinnou součástí stavebního povolení. A dnes o tom, jak se tato původně skvělá myšlenka, neustálým pozměňováním stala epochální chybou. Skvělá prvá verze štítku Prvá verze energetického štítku byla skvělou myšlenkou.

article image

Těžké časy

Každý obor má někdy své Těžké časy. A je na nás, profesionálech, abychom se s nepřízní doby dokázali vyrovnat. Kdo se zajímáte o stavění domu může Vás oslovit, čím si obor v posledních měsících prošel. Nabízím malé nahlédnutí pod pokličku.

article image

Kdy svůj dům zaplatíte Bitcoinem?

Salvador přijal tento týden Bitcoin jako oficiální státní měnu. Ekonomky jsou výrazně novátorskou společností oboru dnes již v evropském měřítku. Logicky tedy intenzivně přemýšlíme, zdali již nastal čas umožnit lidem zaplatit svůj dům, či měsíční splátku Bitcoinem?

article image

Zkušenost experimentálních domů

Je velký rozdíl obrázek v časopise a reálná zkušenost s bydlením. Zkušenost s navrženým řešením je ta největší hodnota, kterou architekt / stavitel svému klientovi přináší. Je to však zároveň ingredience mimořádně vzácná.

article image

Iontový dům

Dnes o úžasné myšlence Iontových domů. O domech, které aktivně zlepšují naše zdraví. O tom, proč jiné domy již stavět chtít nebudeme.

article image

Cenové šílenství

Čekali jsme uklidnění s končící světovou pandemií Covidu 19. Místo uklidnění přišlo cenové šílenství. Naprosté šílenství. Tak dnes o tom, jak se v jednom bodě fantasticky protnuly různé nesouvisející body.

article image

Šťastný dům. Šťastná koupelna.

Opravdové životní štěstí není ve velkém balíku peněz. Na to znám příliš mnoho hodně bohatých lidí, kteří nejsou ani trochu šťastní. Štěstí není ani o tom těšit se na velké věci, které nás jednou za čas potkají...

article image

Právo volit

Svět hledá cestu jak učinit možnost volby snazší. Podstatnější však je hledat ve volbě více odpovědnosti a informovanosti. Nežli dostupnost.

article image

Mcely

Když svoji práci děláš dost dlouho. Když o své práci každý den přemýšlíš. Pak máš šanci proniknout hlouběji nežli pronikla většina ostatních. Pak často vidíš, co ostatní nevidí. Vidíš, co není dobře. A pak již stačí jen sebrat odvahu a začít dělat věci správně...

article image

Rozloučení s COVIDem

Doba pandemie COVID-19 je na konci. A já se chtěl ve svém Blogu s tímto časem nečasem rozloučit. Zanechat si vzpomínku. Výstižnou a pro Česko tradiční. Možná Vám to dnes tak ještě nepřijde, leč mizérie pandemií čínským koronavirem končí.

article image

6 důvodů, proč je schválení zákona o ČNB jedna z nejhorších zpráv za posledních deset let

Vážený pane guvernére, vážení páni viceguvernéři, po několika neúspěšných pokusech se Vám včera podařilo zneužít tíživé situace naší země a konečně nechat sami pro sebe schválit zákon, který do Vašich rukou svěřuje nebývalou moc. Je to pro Vás jistě důvod k velké oslavě. A zároveň je to velmi smutná zpráva pro naši zemi. Dovolte mi…

article image

Zvláštní časy. Hodnocení roku 2020

Vše co nás potká nás ovlivní, změní a posune. Těžké časy nás ovlivňují více nežli ty snadné. I velmi zvláštní rok 2020 měl v sobě svůj potenciál nasměrovat naše životy lepším směrem. A o hledání tohoto potenciálu a hodnocení roku 2020 bude tento Blog.

article image

Nenuťte lidem očkování

Mnoho špatného děje se často pod pláštíkem dobra. Pod pláštíkem konání dobra mnozí agitují pro očkování na COVID-19. Tak dnes o tom, proč to nedělat.

article image

Kdy je hypotéka bezpečná a kdy raději počkat

Dnes o tom, pro koho je hypotéka vhodná a kdo by naopak měl s hypotékou raději počkat. Podíváme na vhodnost hypotéky z pohledu příjmů, věku i životní situace. O tom, kdy je hypotéka skvělým služebníkem a kdy naopak špatnou možností bude tento Blog. Hypotéka je po celém světě doslova kouzelným nástrojem pro svoji jednu mimořádnou.

article image

Banky akcelerátory krizí

Těžké dny lépe vyjeví kvalitu každého. Těžké dny sundavají společenské masky a můžeme tak pohlédnout do skutečné tváře sobě i jiným. A já nejsem popravdě nadšený, co nám těžké dny řekly o bankovním systému kolem nás. O tom bude můj dnešní Blog. O tom, že banky krize spíše zhoršují, nežli by pomáhaly krize mírnit.

article image

Deník stavitele 2020 – „Drsný podzim“

Rok 2020 bude v mnoha ohledech rokem naprosto mimořádným. Možná někoho z Vás bude zajímat jak takto zvláštní rok prožívá stavitel rodinných domů. Jak myšlenky běží v jednotlivých dnech. Jaké jsou reakce na situace, které jsme nikdy před tím neměli možnost řešit. To je Deník stavitele v roce 2020.

article image

Nezávislý dům 2.0

V Ekonomkách jsme dokončili roční testování nezávislého domu a já se s Vámi dnes o tuto mimořádnou radost mohu rozdělit. Dnes tedy o tom zdali nezávislý dům opravdu funguje. Opravdu lze postavit dům na místě, kde není jediná přípojka? Co je myšlenka Nezávislého domu 2.0?

article image

Vnímejme souvislosti

Nenápadně, plíživě, přesto podstatně zhoršuje se fungování Česka. Jasně nikdy jsme nedosáhli ideálu výborně fungujícího státu. Žili jsme však v trendu mírného zlepšování správným směrem.

article image

To opravdu těžké je teprve před námi (COVID-19)

Proč jsem byl optimistou, když většina byla pesimistická. A proč jsem dnes pesimistou, když většina se stala optimisty. Co můžeme s virem čekat během podzimu a zimy.

article image

Svatý grál Ekonomek – stavby

Úspěch Ekonomek pramení z mnoha inovativních myšlenek. Ty úplně nejdůležitější najdete ve způsobu organizace naší výstavby. A o svatém grálu, výstavbě domů bude dnešní můj Blog.

article image

Deník stavitele 2020 – „Už to sáhlo i na nás“

Jaké jsou reakce na situace, které jsme nikdy před tím neměli možnost řešit. To je Deník stavitele v roce 2020. 2.8.2020 Už to sáhlo i na nás

article image

Každá mince má dvě strany

Každá mince má dvě strany.  Vždy jsem usiloval o více dostupné bydlení mladých lidí. Zároveň každá myšlenka i veskrze ušlechtilá může se v nesprávných rukou stát škodlivou.

article image

Děkuji děti mé

Dostal jsem od svých dětí krásné přání ke Dni otců. Děti jsou andělé našich životů. Přinášejí do našich životů jemnost, smysl bytí a ty nejhezčí chvíle.

article image

Video o tom jak organizujeme v ES výrobní kapacity

Proč nefungují developerské i zaměstnanecké způsoby stavění ? A jak  tedy organisovat výrobní kapacitu, aby dosahovala kvality vyšší nežli je obvyklé? Tak o tom bude dnes mé video.

article image

Vysvětlení jak funguje záloha 170.000 Kč v ES

Proč vlastně vůbec zálohu ? Kde zálohu platit nemusíte. Kolik Vás bude stát, když nebude možné financování domu ? Proč mají ES nejmenší vstupní zálohu ze všech stavitelů.

article image

Hypotéka po insolvenci

Rozhodli jste se pro druhou šanci, prošli insolvencí a teď byste rádi řešili vlastní bydlení hypotékou. Najednou zjišťujete, že věci jsou jinak, nežli jste původně očekávali. Že dveře bank zůstávají zavřené. Tak dnes Blog, o který mne mnoho z Vás dlouho žádalo. O tom, jaké možnosti financování jsou po skončené insolvenci. Insolvence je malý podfuk...

article image

Lhaní do kapsy nás silnější nečiní

Čtu oslavné články o tom, jak jsme skvěle zvládli pandemii COVID19. Jak jsme skvělí. Tak dnes o tom, že pravda není černobílá. O tom, že temnější tóny nás teprve čekají. O tom, jak lhát si do kapsy nám ničím nepomůže. Chybovat je nevyhnutelné, nevidět chyby je hloupé Dělat chyby je lidské a nevyhnutelné. Pandemie koronaviru...

article image

Šťastná terasa

Dnes o tom nádherném momentu, kdy nám jaro umožní vyndat stůl a židle na terasu a rodinný dům ukáže plnou krásu bydlení. Jarní čas Myslím na to každé jaro. Každé jaro když nadšeně vyndávám svůj zahradní stůl, křesla a na terase své zahrady piji prvou jarní kávu si vždy uvědomím, jak je terasa zásadním prvkem...

article image

Jak dopadá koronavir na stavby rodinných domů

article image

Deník stavitele 2020

Vláda nám situaci mění a aktualizuje několikrát za den. A tak co jsem v pátek napsal již v sobotu ráno bylo trochu jinak. Řeka Vašich dotazů téct nepřestává budu Vám v tomto Blogu vydávat týdenní aktualizace situace. 22.5.2020 První vlna karantény se blíží ke svému konci a je tedy možná čas rekapitulovat. Najít vítěze a...

article image

Křehký je svět řízený politiky

Při každé nové krizi si znovu uvědomím rozdíl mezi státníkem a politikem. Při každé nové krizi si uvědomuji, jak nešťastně křehký je svět, který řídí politici. A je mi smutno za mé děti.  Rozdíl mezi státníkem a politikem je hmatatelný. Politik svá rozhodnutí činí tak, aby se zalíbil voličům. Aby zvýšil svoji popularitu a tím...

article image

COVID 19 a naše práce

Ptáte se mne milí kolegové a já Vám tedy zkusím odpovědět. Tento Blog nepíši vůbec rád. Mnohé dotazy a panika mne však nutí dát Vám odpovědi. Tedy alespoň ty,  které vím. Tedy dnes o tom co COVID 19 bude znamenat pro práci Ekonomek. Je krásný prvý jarní den. Raději bych se věnoval přicházejícímu jaru. Dobře...

article image

Dnes o cestě k prahu vlastního domu

 

article image

Náročný a krásný zároveň rok 2019

Stavět lidem domovy je krásná životní profese. Překonáváte pro své klienty překážky, abyste jim přinesli mimořádné štěstí vlastního domu. Jaký byl pro stavitele rok 2019 o tom bude tento Blog. Materiál je, beru zpět zase není Prvé měsíce roku v nás všech vyvolaly optimistický pocit, že základní stavební materiály budou. Pro každého stavitele na celém…pokračování Náročný a krásný zároveň rok 2019

article image

Jak ze skupiny trollů učinit stádo tažných volů

Současný internet má velké problémy s falešnými příspěvky. Trolling řeší státy i každá velká firma. Snad proto se má přednáška k tématu nekorektní části internetu setkala s mimořádným zájmem. A já tedy plním slib a vydávám k této tento Blog. Tedy dnes o tom, jak využít trolling k prosperitě a růstu vlastní firmy. Předně musím...

article image

V poločase naprosto šťastný

Hned úvodem musím vysvětlit ten poločas. Je mi dnes 47 let a pochopitelně nečekám, že jsem v poločase svých celkových dní. To nejspíše ne. Poločas uvažuji jako polovinu času dospělého. A fotbalovým pohledem vím dobře, že žádný hráč nemá jistotu, že druhý poločas dohraje celý. Každý můžeme dostat červenou kartu, a to i bez varování...

article image

Najděme své vzory

Kým se necháváme ovlivnit, takovým se stáváme člověkem. A národ se nakonec vždy skládá z celkové úrovně jednotlivců. Seděl jsem před rokem a pochopil příčinu zhoršujícího se stavu společnosti. Do médií se každý den derou lidé, kteří nejsou následováníhodní. Mnohé elity národa nebyly obdařeni morálkou dostačující jejich funkcím. Lidé s velkým vlivem a malým charakterem...

article image

Jak je to s překlenovacím úvěrem a s používáním směnek?

Pro ty z Vás, kteří raději koukáte nežli čtete, jsem Blog o směnkách natočil do tradičních odpovědí na Vaše otázky. A přidal nějaké informace o Překlenovacím úvěru ES. Tak se dobře bavte.

article image

Směnka

Mnoho let jsem nerozuměl, proč je směnka v Česku vnímaná o tolik rozličně nežli v Německu, Polsku, Slovenku či Portugalsku. Tolik jinak nežli po celém zbytku světa. A pak mne napadlo s pár lidmi promluvit, abych pochopil, že v Česku směnkám mnozí nerozumí. A kde nerozumíme vidíme z neznalosti démony. Tak dnešní Blog je pro...

article image

Skvělé koupelny III.

Na počátku jsme si všimli, jak luxusní koupelny vycházejí při nákupu v Portugalsku mnohem levněji. Jak i ty nejlepší materiály jsou tam dostupné a stejné v Česku stojí třikrát tolik. Zatoužili jsme najít možnost, jak svým klientům přinést tuto kvalitu za španělskou a portugalskou cenu. Dnešním třetím dílem zakončíme seriál nových úžasných koupelen, které pro…pokračování Skvělé koupelny III.

article image

Alternativní pozemky

Situace s pozemky se za poslední roky změnila a bohužel významně zhoršila. Připravených, zasíťovaných pozemků je málo a tím cena pozemků prudce roste. Možná Vám tak přijde vhod tento Blog o možnosti stavět na alternativních pozemcích, kde nejsou sítě. Snadná hrdinství na snadných pozemcích Ještě před pár roky jsem svým klientům radil najít připravený pozemek...

article image

Odpovědi na Vaše otázky

Dnes odpovědi na otázky: Co je program Test a mohu tímto ověřit svoji možnost hypotéky ? Mám hodně úvěrů pomůžete mi s konsolidací ? Mám možnost vrátit dům, pokud nebudu moci tento splácet?    

article image

Skvělé koupelny II.

Dnes mám pro Vás, milí fanoušci mého Blogu a dobrého bydlení, další tři úžasné koupelny. Mám z tohoto nového projektu mimořádnou radost. Věřím, že potěší i mnohé z Vás. ???? V červnu jsem Vám v tomto Blogu představil novou strategii, kterou v ES přinášíme svým klientům excelentní koupelny za naprosto mimořádné ceny.

article image

Čekání na známky

Jednou ze zvláštností kultury Ekonomek je čekání na známky klientů. Každé tři měsíce přijde den, kdy všichni lidé ES netrpělivě čekají na výsledek dotazování klientů. Výsledná známka je v tu chvíli vším. Určuje, kdo je úspěšný a oslavován. Určuje, na koho se zaměřuje interní audit. A přirozeně určuje, kdo si za dané čtvrtletí odnese odměny…pokračování Čekání na známky

article image

Kávovar je rodu ženského

Máme v ES skvělý kávovar, který Vás umí učinit šťastným skvělou kávou. Umí pokud máte štěstí. Pokud štěstí nemáte, pak přijdete ke kávovaru a ten po Vás žádá nějaký servisní úkon. Já prakticky nikdy štěstí nemám. Jsem tedy zároveň ředitelem a zároveň servisním technikem kávovaru. Doplň vodu. Vyprázdni odpadní nádobu. Doplnit kávové zrno.

article image

Další odpovědi na Vaše dotazy

Tentokrát na: Mám složitý pozemek na kterém nefunguí katalogové projekty. Co s tím? Mám vytápět raději plynem či tepelným čerpadlem ? A na co by David Mencl ve svém domě nikdy nezapomněl? Tak ať jsou Vám odpovědi užitečné.

article image

Skvělé koupelny I.

Vlastní dům přinese mým klientům vždy velkou radost a štěstí. Je mojí prací, aby to štěstí bylo co největší. Proto jsem kdysi najal talentované architekty, aby vytvářeli nádherné domy. Proto jsme v ES pronikli do světa financování, abychom učinili domy více dostupné. A proto se nově zaměřuji na vybavení domu, když chci, aby dům mé…pokračování Skvělé koupelny I.

article image

Spolu to zvládneme

Je mne velkou radostí, že mohu napsat tato slova. Čím déle chodím po světě, čím více jsem měl možností přemýšlet, tím zřetelněji vidím skutečné hodnoty kolem sebe. Je pro mne skvělé být obklopený lidmi, kteří vnímají pohled na svět podobně. A z těchto spojených energií vznikla nová úžasná myšlenka pomoci těm nejvíce potřebným.

article image

Odpovědi na Vaše otázky

  Dnes odpovědi na otázky: Lze získat hypotéku, když využívám daňový paušál ? Mohu k získání hypotéky využít sociální dávky ? S jakým nejmenším příjmem má hypotéka smysl ? Tak ať Vám slouží.

article image

Evoluce ES 2019

Plány rozvoje v ES  předem neprozrazujeme. Dokonce před zvědavými konkurenty důkladně tajíme. Život nám však nadělil mimořádný okamžik. Byli jsme oceněni jako jedna z nejlepších českých firem. V hluboké úctě k této situaci. A také jako poděkování za všechna ta blahopřání. Učiním krok neobvyklý, představím rozvojový plán Ekonomek pro rok 2019 a s tím také…pokračování Evoluce ES 2019

article image

Nájmy prudce rostou a ČNB se tomu diví

Když Česká národní banka začala před třemi roky svůj boj proti dostupnosti hypoték hlasitě jsem s touto “filozofií” nesouhlasil. Oslovil jsem poslance a pomohl k jejich rozhodnutí neschválil zákon o ČNB. Guvernér Rusnok se zlobil a od té doby si přes média vyměňujeme své výrazně odlišné názory. Čas je velký přítel pravdy. Tak se pojďme…pokračování Nájmy prudce rostou a ČNB se tomu diví :(

article image

Rozhovor s Vlastimilem Růžičkou

A ještě jeden výborný rozhovor z minulého roku jsem vybral. Tentokrát k mimořádné události, výročí 25 let Mého domu, rozhovor se skvělým Vlastimilem Růžičkou.

article image

Nejčastější překážky stavby

Dnes video s odpovědí na otázku jakých je pět nejčastějších překážek stavby. Brzy se tomuto tématu budu věnovat více do hloubky a napíši obsáhlý Blog se vším co Vás může při stavbě domu potkat. Bude to myslím hodně hutný text. Dnes tedy malá ochutnávka.

article image

Skvělý rozhovor pro E15 s Hanou Filipovou

Zřejmě nejlepší rozhovor v minulém roce se mnou učinila výborná Hana Filipová. A protože rozhovor zaujal také čtenáře E15 dostal se tento do výběru 20 nejlepších rozhovorů roku. A já tento získal pro Vás do svého Blogu.

article image

Jak je to doopravdy s normou pro rok 2020

Od roku 2020 musí všechny nově stavěné domy splnit novou normu, která se skrývá pod nehezkou zkratkou NZEB 2020 a znamená Domy s téměř nulovou spotřebou tepla. (Vyhláška 78/2013) Dnes se podíváme, panice navzdory, co tato norma pro budoucí domy doopravdy znamená. I seriózní média přinášejí strašidelné zprávy o tom, jak s novou normou nepůjde…pokračování Jak je to doopravdy s normou pro rok 2020

article image

Smrt

Původně jsem chtěl dnes psát o něčem naprosto jiném. Psát však budu o smrti. O konci. O ztrátě. Naše práce je hezká a plná tím, že se svými klienty jejich cesty k domům prožíváme. Prožíváme překážky, které se objevují. Prožíváme společně i radost, když překážky zdoláme, či přelstíme. Prožíváme také úsměvy, když je celá příprava...

article image

Zelená a Bílá kniha ES

Tak mne v čase vánočním dostihlo téma naprosto nevánoční. Jsem dotazován, co je Bílá kniha ES a jakou vlastně máme v Ekonomkách filozofii k těm, kteří nedodrželi své závazky. Tedy téma, které bych si k vánočním koledám opravdu nezvolil. Tedy dnes o dvojím přístupu ES k pohledávkám. O Bílé a Zelené knize ES. Řešení pohledávek...

article image

Šestá kniha fejetonů a úvah

Napsat a vydat knihu je pro mne vždy mimořádný životní moment. Vše pracné má svoji speciální  hodnotu.  Schopnost vykročit na chvilku od materiálního světa kolem nás do světa myšlenek a úvah  přináší do života rovnováhu. Abych nakonec snadno zjistil, že myšlenky a znalost jsou nad všechny hmotné statky světa. Hezké Vánoce Vás David Mencl

article image

Podivuhodný rok 2018

Jak popsat rok 2018 a nebýt ufňukánek ? To je oč v tomto Blogu běží. Tak se se mnou pojďte ohlédnout za rokem který byl v mnoha ohledech rokem naprosto podivuhodným. Napsal jsem kdysi fejeton, kde jsem se usmíval nad neustálou nespokojeností mého kamaráda zemědělce s počasím. Usmíval jsem se tomu, jak je jeden...

article image

Nové podmínky hypoték

Hypotéka je klíčový nástroj pro vlastní bydlení. Velké zásahy do hypoték proto vyvolávají nejistotu a mnoho otázek. Na tři velmi časté odpovídám v tomto dílu kavárny ES. Ať Vám odpovědi dobře poslouží. Hezké dny David Mencl        

article image

Celebrita

Michal David dostane vysoké státní vyznamenání. Ocenění pro ty nejlepší z nás. No….. Napsal jsem do své nové knihy fejeton Celebrita, který se myslím k dnešnímu dni tak nějak tématicky hodí. Celebrita Každá země má své vzory a své celebrity. Vzory nutně potřebujeme. Ty nejlepší, nejslavnější napodobujeme. Tací se snažíme být. Země bez...

article image

Jak je to doopravdy s pasivními domy? Aneb mé malé pasivní ach.

Otázky: “Jak je to doopravdy s pasivními domy ? Má pasivní dům ekonomický význam…”  dostávám často. Napsání Blogu o pasivních domech jsem přesto odkládal. Dnes však již nastal čas sebrat veškerou odvahu a otevřeně odpovědět. Před roky jsem napsal Blog Proč nestavíme dřevostavby.   Byl to střízlivě napsaný Blog. Nebyl zlý a vysvětloval moje důvody,…pokračování Jak je to doopravdy s pasivními domy ? Aneb mé malé pasivní ach.

article image

Odpovědi na Vaše otázky - září 2018

Dnes z Portugalska odpovídám na zajímavé otázky: Jak vyřešit vlastní bydlení, když nemám vypořádaný rozvod ? Mám se pustit do stavby, když jsem na vše sama a mám insolvenci ? Posíláte do svých domů kontrolory, kteří kontrolují jak lidé žijí ? Tak ať Vám odpovědi slouží. ???? Váš David Mencl

article image

Jaké jsou aktuální možnosti financování

Brutální zásahy České národní banky přinesly hodně nejistoty. A já tak dostávám mnoho dotazů jaké jsou aktuální možnosti financování ? A jaké výhledy máme do dalších let ? A tedy o tom bude tento Blog.   Trend je nepříznivý Ve věci financování nejde jen o poslední změny, které aktuálně plní stránky novin. Je důležité vnímat…pokračování Jaké jsou aktuální možnosti financování

article image

Klimatizace do moderního domu nepatří

Pojme si tímto Blogem vysvětlit, proč klimatizace do moderního domu v Česku nepatří a proč je vždy prohrou stavitele a architekta. Léto je čas, kdy do práce jezdím  na kole. Nejedu rychle. Mám tak čas vnímat proměňující se krajinu kolem nás. Roční cykly v přírodě. A přirozeně také domy. Ty co jsme postavili v ES…pokračování Klimatizace do moderního domu nepatří

article image

Do Hloubky - Bezpečná hypotéka

Natočil jsem se skvělou Martinou Zahradníkovou další díl jejího pořadu Do Hloubky. Je skvělé jak Martina svým pořadem dokáže pomáhat lidem dobře porozumět a dělat věci správně. Úžasné.

article image

Prohráváme přátelé

Od mnohých z Vás se mi před rokem dostalo velké podpory. Ještě jednou za tuto děkuji. Dala mi sílu a přesvědčení pokračovat. Oslovil jsem před rokem poslance Parlamentu České Republiky a vysvětlil těmto proč je zákon, který sama pro sebe navrhla Česká národní banka, špatný. Poslanci naše argumenty vyslyšeli. Sněmovna zákon ve druhém čtení odmítla...

article image

Stavba domu se záznamy v registrech

Přečetl jsem si dnes diskusi několika lidí, na téma zdali je možné financovat stavbu domu, pokud má někdo záznamy v registrech. Byla to diskuze plná emocí, ve které však scházela hluboká znalost. Tak tedy přijměte tento Blog, kde si dovolím přinést světlo do stínů nejasného. Financovat stavbu domu i s registry lze...

article image

Proč stavím domy - díl prvý

Zeptala se mne skvělá Hana Filipová: “Proč nestavím raději bytové domy, jako velcí kluci v oboru?“ Hana je výborná ekonomická novinářka a její otázka byla logická.

article image

Proč stavím domy - díl druhý

Díl druhý –  Proč domy a ne byty Stavět byty je o proti stavění domů nesrovnatelně více rentabilní. Postavíte bytový dům, v tomto padesát bytů.

article image

Názor silný jako koleno

Vedeme v Česku diskusi, kdy že by měl nejvyšší představitel výkonné moci na svoji funkci rezignovat. Ve vyspělém světě politik rezignuje, když na něj padne i jen stín podezření z čehokoliv nekorektního.

article image

Do Hloubky - Financování

Natočil jsem s Martinou Zahradníkovou další díl jejího skvělého pořadu Do Hloubky. Zvláště poslední otázka mne dostala do kolen.

article image

Tíha odpovědnosti

Když jsem před téměř pětadvaceti roky stavěl pro klienty prvé domy, byl jsem plný obav. Bál jsem se, zdali dělníci na stavbě svoji práci zvládnou. Bál jsem se, aby řemesla fungovala dobře.

article image

Rychlá stavba

Potkávám se po světě s mnoha staviteli zděných domů. Je standardem, že naprostá většina stavitelů staví zděné domy v rozmezí 12 až 24 měsíců.

article image

Do hloubky - Nulová hotovost

Skvělá Martina Zahradníková a její nový projekt, který Do hloubky vysvětluje témata Ekonomek. V tomto prvém dílu program Nulová hotovost. Možná Vás potěší tak jak těší mně.

article image

Pomluvy

Vše v životě má svůj rub a líc. Rubem úspěchu jsou pomluvy. A tak každou úspěšnou firmu nevyhnutelně potká také doba pomluv. Zažíváme stejné.

article image

Topit plynem, či tepelným čerpadlem?

Mám topit plynem, či tepelným čerpadlem? Vždy se usmívám, když čtu černobílé rady typu: Vždy čerpadlo.

article image

Poslední myšlenka a pak to tam hoďte

Porosil mne kamarád a kolega o několik myšlenek před tím, nežli vhodí hlasovací lístek do urny. Před tím, nežli sám za sebe provede volbu

article image

Novoroční Encyklika 2018

Ahoj milí kolegové, přátelé, dovolte, abych Vás na začátku nového roku přivítal se třemi myšlenkami. Budu rád, když Vás do nového roku naladí tak, jak ladí mne.

article image

Díky Martine

Každý den mně přijde velká spousta zpráv. Sto za den klidně. A občas mne některá z těchto dokáže přinést radost zcela nečekanou a radost mimořádnou.

article image

Překreslené hranice map

Britský ministr obrany Michael Fallon rezignoval, když se provalilo, že před patnácti roky sahal novinářce na koleno. Pořád o této situaci musím

article image

Těžký rok a tři radosti v tomto

Stavební sezóna pomalu končí. A já se tak mohu ohlédnout za rokem, který byl v mnohém opravdu těžký. Rok 2017 přinesl ty nejtěžší okolní podmínky za dvacet let, co stavím rodinné domy. Vystavil nás mnoha důležitým...

article image

Rekuperace

Nedávno jsem psal Blog o klimatizacích a bylo to upřímně snadné psaní. Klimatizace je v moderním domě věc veskrze špatná, tedy snadný Blog. Některé zásadní nevýhody má rozvod klimatizace společný s rozvodem rekuperace. A tak...

article image

Jak na Nízký oficiální příjem?

Jak mohu získat hypotéku, když můj oficiální příjem je nižší nežli skutečný ? To je docela častá otázka, na kterou Vám finanční poradce nechce otevřeně odpovědět. Já Vám  v tomto svém Blogu na tuto otázku odpovím. A šimrání...

article image

Chameleon

Četl jsem smutný komentář svého syna Jakuba na Facebooku. Jakub je zoufalý z výsledku voleb. Hluboce zklamaný. Jak já mu rozumím. Býval jsem také takový. Mockrát mne volba národa zklamala. Ještě při poslední volbě Prezidenta...

article image

Proč bydlet společně?

Představte si situaci, kdy víte, že se naprostá většina mýlí. Opakovat názory většiny je snadné a populární. Snažit se změnit názor většiny je obvykle velmi nesnadné a nepohodlné. Pak už zbývá jen se rozhodnout, zdali chceme být...

article image

Proč je Hypotéka bezpečná půjčka?

“Dokud nemáš zaplacenou hypotéku není dům tvůj a můžeš o něj snadno přijít…. Nechtěla bych žít v takovém strachu každý den ….” Takové a podobné věty říkají často lidé, kteří sami do hypotéky nemohou. Nepřejí dobré bydlení ani jiným a proto rádi mluví o rizicích hypoték.  Jsou to však názory vykované z neznalosti. Názory nepravdivé.…pokračování Proč je Hypotéka bezpečná půjčka ?

article image

Nebezpečná myšlenka snadných insolvencí

Když Daniel Hůle mluví o lidech postižených exekucí a insolvencí, mluví o exekuční a soudní mafii. O nemravných těch, kteří půjčili.

article image

Jak na to... když mám hypotéku na byt a chci dům?

Velmi častý dotaz, který dostávám je, jak mohu získat svůj dům a hypotéku na tento, když mám byt také na hypotéku.

article image

Stavme jen zdravé domy

Léto je čas kdy do práce jezdím co nejvíce na kole. Nejedu rychle. Mám tak čas vnímat proměňující se krajinu kolem nás.

article image

Burkiny v Praze

Tak jsem z dovolené zpět v Česku. A hned na letišti mne zastihlo téma, kterým Česko žije. Podle horlivosti  diskuse téma zřejmě velmi vážné. V Praze se objevili  Burkiny. A hned dvoje.  Tedy plavky vymyšlené pro ženy ...

article image

30 nejčastějších otázek a později snad i další

Abych mohl vytvářet smysluplné nové programy, jsem v kontaktu se svými klienty. Snaha řešit skutečné potřeby je důvod úspěchu našich programů. Dělají velkou chybu kolegové...

article image

Snílek

Lidé, co mne znají jen trochu, povrchně, považují Davida Mencla za cílevědomého úspěšného manažera. Možná proto, že jsem ředitelem velké firmy.

article image

Pořád se zlobím

Reakcí lidí z centrální banky je celá řada článků, které postup bankovního regulátora hájí. Přečetl jsem pozorně každé slovo.

article image

Sankce bank

Pokud bych z mnoha nedobrých měl jmenovat jen jednu jedinou nejhorší věc, pak to budou sankce banky za předčasné splacení hypotéky.

article image

Hypotéční banka stáhla kalhoty jako prvá

Bojuji jako lev, abych zabránil přijetí opravdu děsivého zákona o České národní bance. Ten zákon navrhla sama pro sebe ČNB.

article image

Komu jsou a komu nejsou Ekonomky výhodné

Žádná služba, žádný systém a ani žádná společnost na světě nejsou výhodné pro úplně každého. Porozumět tomuto principu dává šanci ...

article image

Doba přeje špatným

Během několika dní mně nezávisle několik mých přátel pochválilo, jak dobrá doba nás teď provází. Ano i ne, přátelé mí drazí. Občas nejsou věci tak snadné, jak se na prvý pohled zdá. Je jistě fajn...

article image

50 je mnohem více nežli 70

V Česku se vytrácí klidné věcné uvažování nad politikou. Místo racionální diskuse stále častěji vidím ideologické “štěkání”. Kdy jednotliví příznivci té, či oné strany nekriticky obhajují “svoji partaj”.

article image

Dopis rozzlobeného muže České národní bance

Právo dobře bydlet je jedno ze základních lidských práv. Splácet svůj majetek místo nájmu je také mimořádně ekonomicky žádoucí.

article image

Nepřejícní

Prožíváme v ES mimořádné období. Se skvělým hodnocením svých klientů jsme dokázali po šesté v řadě obhájit titul Kvalitní firma. Opět nám více jak 97% klientů dalo nejlepší hodnocení. Naši...

article image

Návod k pochopení programu Chytrý nájem

Kdo máte zájem přijměte tento můj návod k pochopení nového programu ES Chytrý nájem, kterého jsem shodou okolností duchovním otcem.

article image

Proč nefungují bankovní odhady?

Proč nefungují bankovní odhady? Mnoho lidí se při vyřizování vlastní hypotéky setká s problémem, kdy odhad likvidní ceny domu nevyjde příznivě. Mnoha lidem tento moment zásadně zkomplikuje cestu k...

article image

Valentýnka

Valentýnka Nerad dělám věci automaticky, jen proto, že je dělají ostatní. Rád si o věcech přemýšlím a moc rád věcem rozumím. Venku je mínus patnáct stupňů. A zítra máme svátek svatého Valentýna,...

article image

Můj milovaný portugalský dům

Můj milovaný portugalský dům Potřebujeme k životu své sny. Někteří z nás pak sny měníme v cíle. Mým velkým životním snem, později cílem, stal se velký krásný dům v Portugalsku. Nemám rád zimu. Schází...

article image

Pojďme počítat kolik “přeplatíme”

Pojďme počítat kolik "přeplatíme" Jeden z častých omylů, se kterým se setkávám, je výpočet kolik "přeplatím", když si vezmu hypotéku. Obvykle jde o stále podobný scénář, kdy někdo mechanicky měsíční...

article image

Robinem Hoodem z donucení

Je to už takový pravidelný podzimní rituál. Za třináct let fungování služby projektu zdarma jsem dostal osmý ostrý dopis jedné z komor zastupující architekty. Prý ať tu službu okamžitě zruším, jinak soud, Alcatraz či zastřelení kulometem.

article image

Vlastníma rukama

article image

Proč nestavíme dřevostavby

Nejsem bijec dřevostaveb. Líbí se mi na těchto čistá stavba. Líbí se mi nulová vlhkost při dokončení. I dva měsíce úspory času při stavbě mají svoji hodnotu. Celkově však pro mne nevýhody dřevostavby provázející výrazně převažují výhody.

article image

Nebylo lepšího času na hypotéku

Každé období přináší svá specifická rizika a své příležitosti. Posledních pět let není obdobím ekonomických růstů. Spíše jsme si zvykli na stagnaci a hledání úspor. I tato náročná doba má však své velké příležitosti. Extrémně levné hypotéky i stlačené ceny českých stavitelů přinášejí možnost k mimořádně výhodnému pořízení vlastního bydlení.

article image

Zvonek

Zvonky na kola už nejsou co dříve. Všiml jsem si toho při výletě s dětmi na koloběžkách. Místo důmyslného strojku je dnes zvonek velmi jednoduchým plastovým úderníkem na propiskové pružince. Pružince, která se záhy vytáhne a zvonek tak nezvoní.

article image

Čas

Zemřel Pavel Sláma, zakladatel a nadšený ředitel společnosti Datart. S Pavlem jsem se nikdy osobně nesetkal. Zaujal mne jeho životní příběh.

article image

Dopis Abrahama Lincolna učiteli svého syna

Abraham Lincoln byl mimořádný muž. Svým charakterem získal úctu i největších oponentů a nepřátel. Jeho schopnost vyjadřovat správný filozofický postoj jednoduchými slovy je mimořádná.

article image

Technologie Velox

Po tom co jsem napsal blog “Proč nestavíme dřevostavby”, obdržel jsem mnoho žádostí Vás, milých čtenářů, o můj pohled na další různé technologie staveb rodinných domů. Plním tedy slib a postupně se zhostím s těmi nejčastěji dotazovanými.

article image

Nepodat ruku Ďáblu

Jsem velký obdivovatel firmy Apple. Fascinuje mne, jak úžasnou invencí dokázali zlepšit životy milionům lidí. Jak vytvoří úžasný telefon, změní celý obor a přinesou svým uživatelům skutečné hodnoty.

article image

Likvidní hodnota domu

Vyspělost českého klienta stavebníka se velmi zvýšila. Klienti přicházejí s jasnou a komplexní představou, jaký dům potřebují pro svůj spokojený život. To je skvělé. Přesto zůstává jedna zásadní hodnota, Čechy, stále neobjevená. Hodnota, která je pro prožití spokojeného života zcela zásadní - Tržní cena domu.

article image

Zbavit se nájmu největší úsporou

V Ekonomkách jsme se naučili optimalizovat každý i malý výdaj. Víme, že i malý měsíční výdaj vynásobený 40ti lety užívání může být našim klientům zbytečnou zátěží. Každý den proto přemýšlíme, jak nechat více peněz našim klientům pro jejich šťastný život.

article image

Neumíme být šedí

Ekonomky buď lidé milují, či je nemají rádi. Často přemýšlím, jak náš přístup vytváří tyto tak kontrastní energie. Jsme v myšlenkách výrazní. Přicházíme se silnými nápady a občas těmito provokujeme. Jsme úspěšní a oblíbení a zároveň svým úspěchem vytváříme u některých silné tenze.

article image

Ekonomicky správná řešení

Ekonomická efektivita se stala před patnácti lety smyslem a základním kamenem společnosti, kterou jsem zakládal. Všude jsme viděli naprosto ukázku neefektivního stavění. Klienti pořizovali domy za příliš vysoké ceny. Domy, které měly mizerné vlastnosti, za to však velkou marži stavitelů. Dnes jsou marže narovnány. Hluboké pochopení ekonomicky správného řešení však schází stále.

article image

Překlenovací půjčka nově

Naslouchejme názorům bez ohledu na to, kdo tyto říká a s jakým úmyslem. Inspiraci můžeme nacházet na překvapivých místech.

article image

5 důvodů, proč jsme občas terčem

Soustředil jsem kolem sebe v Ekonomických stavbách mimořádně charakterní lidi. Pracujeme pro své klienty s nasazením a snahou.

article image

Jak se dělá reportáž

Někteří lidé mají zvláštní charakter. Když nejsou v právu potřebují alespoň nepravdou a pomluvou kousnout. Asi se to muselo jednou stát. Zacílily na nás přísné mikrofony žurnalisty. V našem případě novinářky Freiwaldové z pořadu Černé ovce.